neděle 12. prosince 2010

Taj Mahal a Jaipur

Ahoj vsem,

na nadrazi v Ghorakpuru jsme na seznamech cestujicich objevili primo v nasem kupecku ceske jmeno a pak jsme se osobne seznamili s Kubou, ktereho uz jsme kratce potkali v Lumbini. Je to kluk z Prahy, ktery s batohem procestoval pulku zemekoule a to vzdy v dobe kdy je v Cechach zima, pres leto si pak vydelava a opet jede. V Indii byl uz potreti a meli jsme si celou cestu co vypravet. Jel smerem do Goa a dal do Thajska, pouze s taskou pres rameno a jednim trickem, protoze celou krosnu posilal do Cech. Pry na slunnem jihu neni nic vic treba:o] Bylo to fajn setkani.

Do Dili jsme nakonec dorazili s sestihodinovym zpozdenim a jeli hned dal do Agry. Hned z nadrazi na nas Agra pusobila jako velmi turisticke, tzn. upravene a ciste mesto. Ubytovali jsme se 5min od Taj Mahalu a vyrazili na omelety, coz je mimochodem nase nahrada za maso, ktere temer nejime a na ktere se tesime domu:o] Druhy den rano v 5.45 jsme vyrazili na vychod slunce, pry je vyhled na Taj nejkrasnejsi. Behali jsme kolem velke hradby, ktera jej obklopuje a nasli nakonec [az po rozedneni] supr misto blizko reky Yamuny s peknym vyhledem a lavickama. Misto hlidali prokrehli policiste se samopaly. Nejdrive jsme mysleli, ze to jsou spise teroriste. Meli totiz pouze stejne kalhoty. Bundu a boty mel kazdy jine a kolem hlavy satky. Dali se s nami do reci, smali se a vyfotili nas. Ten nejvic zmrzly behal kolem a delal aerobic i se samopalem. Dali jsme si kaficko na stresni terase hotelu s vyhledem na Taj, velky to luxus:o] Dovnitr jsme ale nesli. Zaprve byl patek, tj. zaviraci den a zadruhe je vstup opravdu natazeny. Pro mistni stoji jako jedna omeleta a pro cizince jako 3 noci v lepsim hotelu.

Odpoledne jsme si prosli Agru. Cervenou pevnost podobnou jako ta v Dili, nadrazi, ktere postavili Anglicane v 19.stol za kolonialni ery [mimo jine potkavame hodne Anglicanu, pry prave proto, ze to bylo drive jejich uzemi] a Patecni mesitu, 3.nejvetsi v Indii. Cestou mezi pamatkami jsme videli opet ruzna zajimava zamestnani: chlapika, co cistil druhemu usi, holice na vyvysenem obrubniku, jeho nabidku na oholeni jsem ale nevzal, pod mostem potom sedel deda, ktery tam mel primo na zemi vyskladane pouzite protezy, neco jako dentalni second hand. Mezi nekterymi pamatkami chodime pesky i s baglama, coz je pro mistni neobvykle, ze se turisti nevozi. Casto na nas pokrikuji: Hello Sir, rickshaw, rickshaw? Nejvice nas ale pobavil starik se slapaci riksou, ktery ji nabizel se slovy: Do you want indian helicopter?:o]

Vecer jsme sedli opet na vlak a v 11 dorazili do Jaipuru. Bylo tam zivo a dva mladi riksaci nas vzali k peknemu hotylku pobliz nadrazi. Sli jsme asi poprve po dvou mesicich spat az v 1 v noci. Rano jsme byli lehce gumovi a vyhrabali se az v pul 10ty z hotelu. U nadrazi jsme chytli super riksaka na puldenni prohlidku Jaipuru. Potrebovali jsme k pevnosti Amber fort 15km za mesto. Riksak Baba [caste prijmeni v Indii] byl hodne prijemny, vesely a upovidany chlapik. Porad opakoval: Vitejte v moji rikse, jsem moc rad, ze vas vezu, kdyz vy jste happy, sem taky happy. Jeho riksa mela na skle napis Baba Express a mel zapisnik plny pozitivnich referenci od turistu. Ambra fort je jednou z hlavnich pamatek v cele Indii, takovy indicky Karlstejn. Zjevem pripominala spanelskou Alhambru v Granade. Bohata vyzdoba, oblouky jako z pohadky 1000 a 1 noci a mraky bohatsich indickych turistu.

Typickou atrakci u pevnosti je projizdka na slonech. U pevnosti je vsak poradna turisticka prirazka, ale jelikoz jsem to slibil Stepance k Vanocum, Baba nam zaridil levnejsi projizdku na slonovi, ktery se vracel z sichty u pevnosti domu. Po riksach, vlacich, strese busu, jeepech, taxikach atd. jsme vyzkouseli dalsi mistni dopravni prostredek:o] Slon si na povel klekl a my jsme se po jeho tluste kuzi vytahli nahoru. Bylo to zvlastni slapat po nem, rikali jsme mu promin slone, ale asi mu to nevadilo. Na jeho hrbete byla ohradka, do ktere jsme sedli. Museli jsme se dobre drzet, kdyz se zvedal, musel postupne nejdriv na predni a pak na zadni. Jizda nemela chybu. Meli jsme krasny rozhled z tohoto 45leteho mamuta [dozivaji se jinak az 100ky let]. Nakonec nas Baba dovezl zpatky do centra Jaipuru. Srdecne jsme se rozloucili s Babou a pokracovali po svych. Tedy do astronomickeho komplexu Jantar Mantar, je pres 100 let stary a v Indii jsme podobne dumyslne obri stavby urcene pro pozorvani pohybu hvezd opravdu necekali. Nasledoval palac vetru Hawa Mahal, odkud zeny z bohatsich vrstev skrze zaluziova okna pozorovali deni na ulici. Centru Jaipuru se rika Ruzove mesto, podle budov, ktere jsou postavene z nacervanaleho kamene. Neco jako Toulouse ve Francii. Jsou zde siroke bulvary a mraky obchudku s remeslnickou vyrobou - rucne vysivane veci, stribro, sari, terakotove misy, ... Dohormady to cele s pevnostmi a hradbami tvori krasny komplex. Navic je tu cisto a moderni budovy, oproti Varanasi alfa a omega.

Behem vyletu do Agry a Jaipuru se nam v Indii oproti pocatecnimu soku z Varanasi a Biharu, ktery patri k nejchudsim castem, zacalo docela libit a asi nam bude Indie a mistni kuchyne doma chybet. Ted travime posledni dny v Dili a tesime se na cestu domu a na vsechny doma. Nevime jestli se jeste dostaneme na blog, ale behem Vanoc sem umistime odkaz na fotky.

Mejte se co nejlepe, posilame slunicko a dobrou naladu:o]

Stepi a Viki

Žádné komentáře:

Okomentovat